Van web tasarım alanında, global standartları yakalamıştır. Çünkü Van uluslararası bir ticaret merkezidir. Şehirde faaliyet gösteren çok uluslu sermayeler, kalite anlayışının ve kültürünün artmasına sebebiyet vermiş, bu da web tasarım, web yazılım gibi web hizmetlerine yansımıştır. Nasıl ki işine özen gösteren büyük firmalar, kalite belgesi alıyorsa ve tedarikçilerinin de  bu belgeye sahip olmasını önemsiyorsa, çalıştıkları web tasarım firmasının da web kalite standarlarına uygun iş yapmasına özen göstermektedirler.
 

VAN WEB TASARIM KALİTE STANDARTLARI

Van web tasarım sektöründe hizmet veren ciddi ve işine özen gösteren firmalar, World Wide Web Consortium'un (Web ile ilgili tüm araştırmaları yapan ve standartları geliştiren ticari kurumlar ve eğitim kurumlarının konsorsiyumu) ortaya koyduğu standartları dikkate alırlar. Standartlar 6 ana başlıkta toplanmıştır. Bunlar; erişebilirlik, doğru görüntülenme,hızlı yüklenme,düşük bant genişliği kullanımı, arama motorlarına uygunluk ve bakım kolaylığıdır.

Erişilebilirlik: Web sitelerin uygun sistem tabanına oturtularak işlerlik sürekliliğinin sağlanmasıdır. Bu maddenin içine uygun sunucu hizmeti kullanmaktan, kodlama hatalarının önlenmesine, eski ve ziyaret edilen içeriklerin sistemsel değişiklikle kaybolmamasına kadar birçok önemli alt başlık girmektedir.

Doğru görüntülenme: Sunulan bilgiyi ve görseli  HTML (Hyper Text Markup Language) + CSS (Cascading Style Sheets) ile doğru biçimde yapılandırmaktır. Böylelikle içerik her dijital platformda ve tarayıcıda düzgün biçimde görüntülenebilecektir.

Hızlı Yüklenme: Hızlı veri işleme ve gönderme çağında hız her şeydir. Yapılan araştırmalara göre eğer web siteniz 5 saniyeden daha uzun sürede açılıyorsa ziyaretçilerinizin önemli bir çoğunluğu beklemeyip rakiplerinizin sitelerini açacaktır. Sitelerinizin hızlı yüklenmesini sağlamak için uygun kodlama, kod sıkıştırma, az ve sıkıştırılmış imaj kullanımı gibi bir dizi önemli çalışma yapılması gerekir.

Düşük Bant Genişliği Kullanımı: Bu maddede tasaruflu olunması gerektiği vurgulanmaktadır. Örneğin web sitenizin kapladığı boyut ne kadar büyükse, ödemeniz gereken yer sağlayıcı masrafı da kadar artacaktır. Ayrıca web uzayında gereksiz yer işgal edeceksiniz demektir. Eskiden oldukça yaygın olan fakat günümüzde mobil platformlar tarafından desteklenmemesi sebebiyle kullanılmayan flash yazılımı ile yapılan web siteler "müsrif sitelere" en iyi örneği teşkil etmektedirler. Günümüzdeki gelişmiş CSS teknolojisi sayesinde hem hareketli hem de sunucuda az yer kaplayan siteler yapabilmek mümkün.

Arama Motorlarına Uygunluk: Arama motorlarına uygunluk, web sitenizin yapısının sizi ilk sayfalarda gösterecek performansta inşa edilmesidir. Yukarıdaki maddelerin hepsini kapsamakla beraber sef link, meta tag eklenebilirliği ve yönetilebilirliği gibi önemli birçok alt madde daha içermektedir. Optimizasyon çoğunlukla dış seo ile karıştırılmaktadır. Örnek vermek gerekirse arama motoru optimizasyonu hızlı ve son model bir spor araç, dış seo ise onu yarışta ilk üçe sokacak şoförlük becerisidir.

Bakım Kolaylığı: Ayrı ayrı çok sayıda HTML ve CSS dosyası ve kodu yerine PHP include yöntemi ve tek CSS dosyası kullanarak, ilerleyen zamanlarda yapılacak değişiklik ya da düzeltmelerin kolaylığının en baştan sağlanmasıdır.

Bu standartları  alt maddeleriyle uygulamak birlikte oldukça emek, özen ve zaman isteyen bir çalışma gerektirir. van web olarak sağladığımız web tasarım hizmetlerinde bu standartları uygulamaktayız.


VAN WEB TASARIM FİRMALARI

Van web tasarım firmaları nitelik açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Bugün bilişim pazarının %90'ına hakim olan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin proje ortaklığını yapan, alt yapısını oluşturan firmalardır.  15 yıldır sektörde olan firmamız Van Web Tasarım, bu önemli firmalardan biridir.